Już można rozliczać PIT

Fundacja REFFORM prosi o wsparcie

Już można rozliczać PIT

Jak co roku, od początku stycznia można zacząć rozliczać podatek dochodowy za rok ubiegły. Pracodawca formularz dostarczyć ma pracownikowi do końca lutego, ale są i tacy „szczęśliwcy”, którzy PIT zdążyli już otrzymać.

Podobnie jak w ubiegłym roku, i tym razem Fundacja REFFORM prosi o wsparcie. Na blogu relacjonujemy dotychczasową działalność organizacji i pokazujemy jak w tym roku przekazać jej 1% przy rozliczeniu podatku.

OPP za dwa lata, ale…

Aby Fundacja mogła zbierać środki, potrzebuje statusu „Organizacji Pożytku Publicznego”. Takiego statusu nie otrzymuje się od razu przy rejestracji. Trzeba na niego zapracować prowadząc organizację min. 2 lata.

Aby móc zbierać 1% podatku, Fundacja korzysta ze współpracy z inną organizacją pozarządową – Zjednoczeniem Pozytywni w Tęczy. Dzięki umowie dwustronnej, wpływy przekazywane na konto tej organizacji (z podaniem jej numeru KRS ale z określeniem celu szczegółowego: „REFFORM”) mogą trafić do Fundacji. W 2016 roku otrzymała ona w ten sposób 1662,20 zł, a w 2017 roku – 3938,00 zł.

Środki, które Fundacja otrzymuje w postaci darowizn i odpisów z podatku muszą być i są wydawane wyłącznie na realizację celów statutowych. Czuwa nad tym nie tylko Komisja Rewizyjna Fundacji ale i sam Sąd Rejestrowy. Oznacza to, że żaden grosz z tych środków nie może być po prostu rozdany czy nieodpowiedzialnie rozdysponowany.

Krótki czas, ale osiągnięć całkiem sporo!

Wiele ubiegłorocznych imprez i projektów odbyło się przy obecności Fundacji. Wspomnieć można choćby wrześniowe piFFko na Folsom w Berlinie, gdzie zbierane były darowizny na prowadzenie projektu „Na Zdrowie” (zebrano 250,10 EURO + 1 rubel rosyjski + 3 PLN). Również przy udziale Fundacji odbyły się zloty integracyjne „Fetish Camp”, a Michał Neighbour mógł wylecieć na gumowe wybory do Chicago, gdzie zgarnął główną nagrodę – tytuł światowego mistera.

– Fundacja REFFORM od chwili zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym, tj. od dnia 21 lutego 2017 roku, działa na rzecz środowiska fetyszowego Polsce. – mówi w rozmowie z naszą redakcją Robert Strzelecki – fundator i prezes organizacji. Mimo krótkiego okresu działalności (bo mija dopiero 10-ty miesiąc) udało jej się wiele osiągnąć. Wspomnieć można tu m. in. organizację obozów integracyjnych, kwestę cegiełek na Program „Na Zdrowie”, sponsorowanie nagród, współpraca przy organizacji przedsięwzięć środowiskowych, dostarczanie środków ochrony przed chorobami przenoszonymi droga płciową w miejsca organizacji przedsięwzięć. Fundacja prowadzi również stronę internetową The Nest – projektu dla osób poszukujących siebie i porady psychoterapeuty.

Mógłbym dalej wymieniać. Rzecz w tym, że nasze działanie jest namacalne, robimy coś, co dokładnie trafia do osób z naszego środowiska. I taką rolę Fundacji widziałem od początku, jako jej fundator. Dlatego bardzo się cieszymy widząc rosnącą z roku na rok liczbę osób przekazujących nam swój 1% z podatku.

Robota w rękach się pali

Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia (a jest ich naprawdę sporo), aż trudno uwierzyć, że Fundacja działa od niezbyt długiego czasu. Jej twórcy zapewniają, że w bieżącym roku kontynuować będzie działanie dotychczasowych projektów, ale też zamierzają kontynuować pracę w grupie „Razem Plus II”, do której należą m.in. Zjednoczenie Na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Tęczy”, Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z Nami”, Stowarzyszenie „Pomoc Socjalna”, Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, czy Stowarzyszenie Bears of Poland.

Na ten rok organizacja zapowiada czwarty zlot „Fetish Camp”, ale też uruchomienie ważnego zdrowotnie “Projektu Filadelfia”. Będzie to projekt informacyjno-edukacyjny poświęcony chorobom przenoszonym drogą płciową (szczególnie o HPV, HCV, HIV i kile), mający na celu przeciwdziałanie rosnącej fali zakażeń i zachorowań.

Jak przekazać 1% w PIT

Środki finansowe niezbędne są w działalności każdej organizacji. W związku z tym Fundacja REFFORM prosi o darowizny, ale też apeluje o przekazanie 1% dochodów w PIT, podczas składania rocznej deklaracji podatkowej. Warto pamiętać, że niewskazanie której organizacji ów 1% z podatku chce się przekazać spowoduje, że zdecydują za nas urzędnicy skarbowi.

Poniżej przedstawiamy wzór wypełnienia pól w składanym do „skarbówki” formularzu.

Więcej informacji znajduje się na stronie Fundacji: http://fundacjarefform.pl/zdecyduj-gdzie-trafi-twoj-podatek/

JJ