Mózg – najseksowniejszy narząd człowieka

Mózg – najseksowniejszy narząd człowieka

Mózg (z łac. cerebrum)

Gdyby przeczytać jedynie suchą definicję z Wikipedii, to nie tylko dowiedzielibyśmy się, że mózg, to “narząd ośrodkowego układu nerwowego, złożony ze zwojów mózgowych (cerebralnych, głowowych) występujący u większości zwierząt dwubocznie symetrycznych” [cyt. za Wikipedią] ale i na pewno nie skojarzylibyśmy go z niczym sexy. A tymczasem, wiele portali zajmujących się zdrowiem – a zdrowiem psychoseksualnym w szczególności – uważa, że jest on najseksowniejszym narządem człowieka. Dlaczego?

Chemia

Mózg ponoć składa się z 100 miliardów komórek i może mieć objętość ok. 2000 ml. Pracuje zawsze, toczą się w nim nasze myśli, gnieździ pamięć, uruchamia procesy, powoduje, ze żyjemy. Jest także narządem, w którym reakcje chemiczne powoduje, że czujemy do kogoś chemię lub nie.

W mózgu zachodzą procesy i reakcje chemiczne, które dają początek uczuciom. Pozwalają stwierdzić, czy kogoś lubimy, czy kochamy, czy szanujemy. Czy wręcz przeciwnie.

Żeby o mózg dbać należy dostarczać mu odpowiednich substancji odżywczych i dawać organizmowi dużo ruchu – udowodnił to Timothy Bussey z brytyjskiego Cambridge University.

Także niesamowicie pożądany wpływ na mózg ma muzyka.  Podczas słuchania ulubionych utworów muzycznych wydzielana jest dopamina zwana hormonem szczęścia – odkryli to w 2011 roku uczeni z McGill University w Montrealu.

Ciekawostki z Focus.pl

Zacytujemy ciekawostki związane z mózgiem ze znanego wydawnictwa:

 • generuje dziennie przeciętnie 70 tysięcy myśli
 • składa się w 80% z wody
 • może pozostać przy życiu od 4 do 6 minut
 • najmniejsza prędkość, z jaką podróżuje informacja w mózgu, to 416 km/h
 • wykorzystuje 20% energii całego organizmu
 • po 30. roku życia, każdego roku mózg kurczy się o ćwierć procenta swojej masy
 • największym poliglotą świata jest Ziad Fazah, który porozumiewa się w 59 językach
 • mózg najintensywniej pracuje w nocy
 • w czasie lektury tego tekstu Twój mózg działał na pełnych obrotach, uruchamiał i ćwiczył wiele obszarów podczas przetwarzania informacji.

 

Gratulacje! A teraz napisz nam, czy według Ciebie mózg jest najseksowniejszym narządem człowieka i dlaczego. Najciekawsze komentarze nagrodzimy.


PP

 1. Mózg jest sexy
 2. Twój mózg jest sexy
 3. Mózgowie człowieka
 4. Niesamowity mózg
 5. Jak dbać o mózg
 6. Remember, sexiest organ is the brain
 • Adam718

  Przede wszystkim seks zaczyna się i kończy właśnie w mózgu. Głównie wydziela się dopamina: hormon przyjemności i nagrody, czyli doznań bardzo subiektywnych. Ale nie tylko, bo i obiektywnych, na przykład wzrostu ciśnienia. Dzięki temu mózg otrzymuje więcej tlenu i glukozy. Drugim hormonem jest oksytocyna, hormon przywiązania. Poza tym są jeszcze endorfiny, które służą do czystej przyjemności, która nadaje motywację, ma zadziałać społecznie – po seksie jesteśmy pełni energii, z większą radością podchodzimy do życia. Wydziela się również cały szereg „mniejszych” hormonów, neuroprzekaźników, substancji pomocniczych i tak dalej. Wszystko to sprawia że to właśnie mózg jest organem najseksowniejszym. Pozdrawiam

  • Luis

   Co z tymi nagrodami?

   • Jak widać, temat nie zainteresował czytelników aż tak bardzo. Wpłynęła jedynie 1 opinia i niestety nie możemy jej z żadną inną porównać. Mamy nadzieję, że kolejne konkursy będą cieszyć się większym zainteresowaniem.