Poppersy. Spokojnie, to (tylko) chemia

Poppersy. Spokojnie, to (tylko) chemia

Historia poppersów sięga lat 70. Od tamtego czasu szał na nie wydaje się nie maleć. Co więcej, z czasem za azotynem amylu pojawiły się warianty, np. azotyn izobutylu czy azotyn izoamylu. I mimo niechęci do nich przez stanowiących prawo w wielu krajach, nadal można z łatwością wejść w ich posiadanie. Ot i taka prawidłowość, że cieszą się zwieracze, kiedy poppersy znikają ze sklepowych półek.

Jak działa poppers?

– Azotyny alkilowe są bardzo lotnymi cieczami. – podaje na hyperreal.info Jarosław Haładuda – absolwent biologii i chemii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Wdychanie oparów tych związków powoduje, że szybko przenikają z płuc do krwi, a wraz z nią dostają się do mięśni gładkich, powodując ich relaksację. Z tego właśnie powodu są szczególnie znane w środowisku gejowskim – poprzez rozluźnienie zwieraczy odbytu ułatwiają penetrację analną przez aktywnego seksualnie partnera.

Innym efektem działania azotynów alkilowych jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, spadek ciśnienia krwi, zwiększenie częstości akcji serca, co powoduje – jak twierdzą osoby zażywające poppersy – kilkuminutowe, charakterystyczne podniecenie, utożsamiane ze stanem euforii. Sprzedawcy poppersów polecają, aby wdychać ich opary na chwilę przed zbliżającym się orgazmem. Dawniej azotyny alkilowe były stosowane w medycynie w leczeniu choroby niedokrwiennej serca i astmy.

Spokojnie, to (tylko) chemia, choć…

…mimo niezaprzeczalnej zalety (rozluźnienie zwieraczy), poppersy mają też wady. Nie każdy je lubi, bo zdarza się, że u niektórych powodują zawroty głowy, uderzenia gorąca, nudności, wymioty, utratę orientacji czy nawet omdlenia. Mówi się też, że poppersy osłabiają funkcjonowanie układu odpornościowego, jednak w ciągu kilku dni od jego przyjęcia jego działanie normalizuje się.

Poppersów nie powinno się używać przy kłopotach z sercem, nadciśnieniem czy wątrobą. Konsekwencje niuchania przy takich dolegliwościach mogą być bardzo poważne, nawet śmiertelne (szczególnie niebezpieczne jest jednoczesne stosowanie viagry i poppersa).

Azotyny mogą spowodować wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, dlatego ich niuchanie zakazane jest u osób cierpiących na jaskrę. Warto pamiętać też, że poppersy są łatwopalne, a podczas wąchania z buteleczki mogą poparzyć nozdrza. Na rynku istnieją specjalne inhalatory, dzięki którym można uniknąć takich sytuacji.

Wyłącznie drogą wziewną i z umiarem!

Ponieważ ludzie mają najróżniejsze pomysły, przestrzegamy: poppersy się wącha, w żadnym razie nie wolno ich spożywać, czy wstrzykiwać! Niech przykładem będzie historia sprzed roku, kiedy 22-letni chłopak zmarł krótko po wypiciu azotynu amylu podczas festiwalu trance w Lexton.

Naszym zdaniem poppersy należy traktować z rozwagą. Jeśli już – należy sięgać po nie okazjonalnie, żeby nie popaść w przeświadczenie, że seks bez poppersa jest – nomen omen – do dupy. Przekonywaliśmy nie raz, że jest wiele możliwości prowadzenia udanego życia seksualnego i że wiele par rucha się bez wspomagaczy i ma się wcale nieźle.

Tego zresztą – na niuchu czy nie – niezmiennie życzymy.

PS. Więcej w temacie znajduje się we wcześniejszych tekstach o tej samej tematyce na naszym blogu. Na przykład <<<< tutaj >>>>

JJ
fot. Tumblr