PrEP: zero informacji o tabletce na HIV

tabletka szczęścia || lek na HIV || PrEP

PrEP: zero informacji o tabletce na HIV

Impuls do napisania tego tekstu o PrEP przyszedł po obradach grona sędziowskiego niedawno zakończonych Wyborów Mister Leather Poland 2016.

Pewien zagraniczny juror zadał pytanie jednemu z kandydatów do tytułu Mister Leather Poland czy wie co to jest PrEP (profilaktyka preekspozycyjna z ang. pre-exposure prophylaxis). Odpowiedź niestety nie padła. Drugi z jurorów (Polak) wyjaśnił, że wiedza o tym preparacie jest zerowa i że właściwie oprócz lekarzy-fachowców nikt w Polsce w gronie osób potencjalnie narażonych na zachorowanie nie ma pojęcia, że taki lek istnieje.

 

Według ekspertów Komitetu Doradczego ds. Leków Antywirusowych doradzających amerykańskiej Agencji ds. Leków i Żywności (FDA) warto podawać truvadę zapobiegawczo osobom zdrowym najbardziej narażonym na zakażenie: homoseksualnym mężczyznom mającym wielu partnerów, osobom żyjącym w stałym związku z zakażonym partnerem lub np. prostytutkom.

wyborcza.pl

 

Powyższymi słowami rozpoczyna się tekst z 2012 roku na portalu wyborcza.pl . Od tamtego czasu jednak upłynęły 4 lata a my wciąż nie wiemy o co w tym wszystkim chodzi. W demokracjach zachodnich, jak np. w USA leczenie za pomocą Truvady jest omawiane z wszystkimi zainteresowanymi bez względu na kolor skóry, płeć czy obyczaje seksualne, jakim ulegają. U nas cisza. Na liczących się portalach zdrowotnych w Polsce wpisy z 2008, jak na przykład ten: https://nicprostszego.wordpress.com/2014/07/13/waga-profilaktyki-hiv-wsrod-grup-ryzyka/ ) i z 2011 roku, jak ten: http://www.cd4.com.pl/aktualnosci/167/ . Groza. Nawet na stronie krajowej agendy rządowej http://www.aids.gov.pl/ nie ma słowa o PrEP. Zacznijmy zatem od charakterystyki produktu leczniczego po polsku – http://rxed.eu/pl/t/Truvada/2/ . Warto przeczytać.

A teraz zamiast naukowych wywodów proponujemy obejrzenie dwóch super filmów – pokazujacych czym jest Truvada. Posłuchacie lekarzy, pacjentów, tych, którzy Truvadę biorą i tych, którzy jej nie biorą. Filmy są po angeilsku ale zakładamy, że w XXI wieku jest szansa, że tym językiem już mówi się dość powszechnie. W przypadku pytań, oczywiście służymy pomocą.


 Część pierwsza – Koniec HIV?


Część druga – Zatrzymywanie HIV?


Część trzecia – Zakończenie epidemii HIV? 


Inne źrodła:

http://www.whatisprep.org/

http://queer.pl/artykul/195268/prep-hiv-aids-profilaktyka-przedekspozycyjna-truvada-jeden-swiat

Na naszym blogu pisaliśmy o leku Truvada w dniu 6 sierpnia 2015 roku. Oto link do tekstu Medicusa – autora kilku profesjonalnych wpisów na naszym blogu:

Truvada – tabletka na wszelkie zło?

 

Autor: R. Hunter


tumblr twitter facebook pinterest
 • DanLi

  Nie ma tak źle, 19 latek taki jak ja dobrze wie co to jest PEP i PrEP. Niestety tabletką na całe zło bym tego nie nazwał, w sumie nawet nie samą tabletką tylko zestawem leków (z tego co dobrze wiem to 3), jeśli chodzi o PEP’a. PrEP mniej sie interesuję, bo mimo wszystko wolę użyć gumek za 3zł, niż faszerować się lekami – na starość się będę nimi faszerował, obecnie dam swojej wątrobie chodź trochę spokoju. 🙂

 • Ferguson

  Od tamtej pory moja wiedza na ten temat uległa jednak znacznemu poszerzeniu, co sprawia, że swoje 5gr chciałbym jednak wtrącić.
  1. W lutym tego roku postanowiłem z ciekawości zadzwonić na polski numer informacji HIV/AIDS. Miałem kilka pytań, kilka rzeczy było niejasnych, więc siłą rzeczy logiczne było dla mnie porozmawianie z kimś z takiego telefonu zaufania. Ręce opadły mi już po pierwszych kilku zdaniach i odpowiedziach na moje pytania. Moja wiedza medyczna o podstawach HIV/AIDS nie jest wybitna, ale pan konsultant ewidentnie nie posiadał żadnej, a jeśli już to jakąś gazecianą, nie usystematyzowaną wiedzę, która w wielu aspektach była/jest przeterminowana co najmniej o kilka lat jak nie dekad lub zwyczajnie mijał się z prawdą. Pomijam fakt, że na kilka kwestii nie odpowiedział wcale lub użył odpowiedzi wymijających typu: “to zależy”, “tego chyba nikt nie badał”, “chyba tak”… ZGROZA!!! Zapytany o PrEP i PEP wypalił tylko, że w USA takie coś jest ale, że to wciąż jest badane i nie istnieje jako leczenie… Zachodzę w głowę jak wielki brak wyobraźni trzeba mieć aby do takiego telefonu sadzać człowieka bez wiedzy. Sm argument tego, że on sam jest nosicielem i bierze leki nikogo w tych czasach już nie przekonuje. To że ktoś leczy się na nadciśnienie nie robi z niego eksperta hipertensjologii.
  2. PrEP i PEP w Polsce to martwy temat. A może inaczej – to temat, który przecieka do Polski jak woda z sufitu od sąsiadów z góry. W poradniach/przychodniach (tych, które znam osobiście), w których robi się badania krwi, temat PrEP jest zbywany. Głównie padają argumenty cenowe i wskazania, że to drogie i że jak wynik negatywny to po co się faszerować lekami. I to mówią konsultanci, którzy najczęściej są LEKARZAMI! Włos się na głowie jeży!
  3. Osobiście raz biłem na alarm wśród zaprzyjaźnionych grup i wśród znajomych, że (bez obrazy ale tak jest) w Polsce łatwiej złapać STD i/lub HIV niż na zachodzie a to dlatego, że jakakolwiek profilaktyka w tym zakresie w Polsce po prostu jest martwa albo kuleje jak koza po wybuchu w Czarnobylu.

  Już na sam koniec. Wiem, że potrzeba pisania o tym, mówienia i edukowania w tym temacie w Polsce jest przeogromna dlatego, jeśli chcecie mogę napisać artykuły o PrEP i PEP będące wywiadami z lekarzami infekcjologami z Berlina. Postaram się w nich wyjaśnić na czym polegają obie kuracje.

  • Rzeczywiście – tekst o Truvadzie napisał Medicus – autor kilku fantastycznych, lekarskich wpisów na blogu. Przepraszamy za pomyłkę. Już poprawione.

 • Ferguson

  Zaszła jakaś pomyłka w podpisie tego artykułu. Ja artykułu o Truvadzie nie pisałem, gdyż moja wiedza na ten temat jest niewystarczająca. Tak więc ja się pod tym tekstem nie podpisuję.

  • Andrzej Szostak

   Ewidentny błąd osoby piszącej ten post. Pozdrawiam.

   • Andrzeju – już poprawiliśmy. Koleś się zapędził. Przepraszam także autora – Medicusa. Link wszakże prowadził wprost do jego tekstu, prze zniego podpisanego.

 • Andrzej Szostak

  Truvada – tabletka na wszelkie zło ? Tekst został napisany 30 czerwca 2015, w tym dniu robiłem jego korektę, ale nie przypominam sobie aby Pan Czarek Stawecki go pisał. Autor tekstu nosi inne nazwisko. Przypisywanie cudzej własności intelektualnej komuś innemu jest odpowiednio nazwane…..

  • Andrzeju – już poprawiliśmy. Koleś się zapędził. Przepraszam także autora – Medicusa. Link wszakże prowadził wprost do jego tekstu, przez niego podpisanego.

   • Andrzej Szostak

    To tylko potwierdza moją opinię o Was. Nie na darmo na drugie imię macie – Rzetelność 🙂 Pozdrawiam