Prostata. Przyjemność, choć też (czasami) problem

Prostata. Przyjemność, choć też (czasami) problem

Prostata nazywana gruczołem krokowym albo sterczem, umieszczona jest w okolicy pęcherza moczowego. Póki jest ma wielkość kasztana (naturalną), zwykle nie sprawia problemów. Stan zapalny lub przerost potrafią jednak powodować komplikacje.

– Prostata to gruczoł, który odpowiada za produkcję nasienia, stanowi ważny element układu płciowego mężczyzny. – opowiada Dorota w portalu kobietapo30.pl. – Lekarze przekonują, że systematycznie wykonywany masaż prostaty zapobiega jej przerostowi, pozwala uniknąć problemów, które towarzyszą dojrzałym mężczyznom na całym świecie. Po 45 roku życia wielu z nich ma problem z przerostem prostaty, wcześniej często pojawia się kłopot z zapaleniem tego narządu. Masaż prostaty zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór tego narządu.

Kiedy okazuje się, że prostata szwankuje…

Zazwyczaj, kiedy rozrost mieści się w granicach normy, rozrośnięcie gruczołu „wychodzi” przypadkiem – podczas rutynowego badania USG jamy brzusznej. W przypadku gdy ma miejsce przerost ponad normę, organizm zaczyna sam zgłaszać problemy – pojawia się wzmożone parcie na pęcherz i problemy z oddawaniem moczu. W obu przypadkach (rozrostu i przerostu) warto skonsultować się z lekarzem.

Urolog stwierdzi, czy przyczyną nieprawidłowych objawów może być powiększenie prostaty, czy jest to przerost łagodny i czy potrzebne jest leczenie, a jeśli tak, to jakie. – podaje serwis zbadajprostate.pl. – W tym celu musi zadać choremu wiele pytań, zbadać go fizykalnie i zalecić wykonanie różnych badań dodatkowych.

Co u lekarza?

Pacjenta czeka badanie ogólne, w tym pomiar ciśnienia, oraz ręczne badanie prostaty. Lekarz bada brzuch, sprawdzając, czy pęcherz moczowy nie jest powiększony, a także narządy płciowe. Czasem zwężenie napletka, czyli tak zwana stulejka, może dawać objawy zbliżone do tych wywołanych przerostem prostaty, a wówczas potrzebny jest tylko prosty zabieg obrzezania.

Ostatnim elementem jest badanie palpacyjne gruczołu. Można je przeprowadzić wyłącznie palcem przez odbyt. Procedura ta nosi nazwę badania per rectum. Wielu mężczyzn bardzo się jego obawia. Jest to częstym powodem, dla którego nie przyznają się do dolegliwości ze strony prostaty.

Obawa przed tego rodzaju badaniem jest rzeczą naturalną. Lekarz zdaje sobie sprawę, że jest ono nieprzyjemne i krępujące, dlatego przeprowadza je możliwie najdelikatniej. Jeśli chory ma jakieś dolegliwości ze strony odbytu, na przykład bolesność przy oddawaniu stolca lub hemoroidy, powinien to wcześniej zgłosić.

Niekiedy jest bardzo poważnie!

Choć istnieją skuteczne – syntetyczne i ziołowe – leki, które powstrzymują przerost gruczołu krokowego, kiedy facet zaczyna mieć problem z prostatą, powinien na nią bardzo uważać. Dlaczego? Bo czasem prostatę atakuje nowotwór, a nieświadomemu choremu wydaje się, że wszystko jest pod kontrolą!

Rak prostaty jest to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn w wieku podeszłym. W Polsce choroba ta zajmuje w populacji męskiej 3 miejsce wśród przyczyn zgonów na choroby nowotworowe, przy czym zachorowalność z roku na rok rośnie. W 2000 roku odnotowano ok. 5 tys. nowych zachorowań, w 2005 roku liczba ta wzrosła do 7 tys., a w 2010 roku zdiagnozowano ten nowotwór u 9,2 tys. mężczyzn.

Liczba ta zgodnie z prognozami Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie może ulec podwojeniu już w roku 2020, gdyż zachorowalność wzrasta bardzo szybko – prawie 9% rocznie wśród mężczyzn w średnim wieku (45-64 lat) – donosi portal zdrowegeny.pl. – Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, dlatego u wielu chorych rozpoznaje się ją w stanie dużego zaawansowania. Jej objawy są niecharakterystyczne – na ogół są nimi zaburzenia w oddawaniu moczu. Dlatego tak ważne jest wykrycie go w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie.

Prostata lubi masaż. Serio!

Masaż gruczołu krokowego to jedna z najprzyjemniejszych czynności seksualnie stymulacyjnych, ale też znakomita metoda diagnostyczna, wspomagająca leczenie stercza. Prostatę da się stymulować z zewnątrz poprzez ucisk perineum (miejsce między moszną, a odbytem). Technikę tę stosuje się często w celu osiągnięcia erekcji, choć jest to sprawa indywidualna i nie u każdego mężczyzny erekcja się przy zewnętrznym masażu pojawia.

Masaż wewnętrzny prostaty poprawia z kolei przepływ krwi przez gruczoł i obniża napięcie mięśni krocza. Przy zapaleniu gruczołu krokowego, w połączeniu z leczeniem farmakologicznym, może usprawnić proces leczenia i powrót pacjenta do zdrowia.

Prostatę można łatwo odnaleźć poprzez wprowadzenie palca do anusa, sięgając nieco w górę po na 3-5 cm (będzie tam łatwo wyczuwalna „kulka”), wydaje się jednak, że bardziej komfortowym sposobem jest skorzystanie z dedykowanych urządzeń zwanych masażerami prostaty.

Masażer… to nie zawsze znaczy to samo

Bardzo dobrymi i cenionymi przez klientów produktami są Nexusy. Posiadają optymalny kształt sprzyjający szybkiemu znalezieniu i efektywnej stymulacji gruczołu krokowego. Rodzajów jest kilka – od Nexus GLIDE, po bardziej wyrafinowane Nexus REVO – każdy z nich doskonale się sprawdzi w przeciwieństwie do klasycznych dild, które ze względu na kształt mają utrudniony kontakt z gruczołem prostaty.

JJ
fot. tumblr.com

  • Piotr

    Cześć jestem Piotr jestem cwelem