Transgenderyzm nie jest zaburzeniem psychicznym

Transgenderyzm nie jest zaburzeniem psychicznym

Jak dowiadujemy się z The Rainbow Times Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w dniu 18 czerwca 2018 roku zdecydowała, że ​​dłużej nie będzie już klasyfikować transgenderyzmu (transpłciowości), jako zaburzenia psychicznego.

W najnowszej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób czytamy, że “is now clear that it is not a mental disorder, and indeed classifying it in this can cause enormous stigma for people who are transgender” [tłum. “jest teraz jasne, że nie jest to zaburzenie psychiczne, a zaklasyfikowanie go w taki sposób może spowodować ogromną stygmatyzację piętno dla osób, które są trans-płciowe”]. Jak wskazuje New York Times jest to jedynie usunięcie z tej klasyfikacji i przeniesienie do innej kategorii.

Dr Lale Say – koordynatorka w Zespole Adolescents and at-Risk Populations

 

Na jednej z polskich stron internetowych czytamy:

Transseksualizm nie jest chorobą psychiczną. Medyczne klasyfikacje międzynarodowe ICD-10 (klasyfikuje go w pozycji F 64.0) i DSM-5 określają transseksualizm jako zaburzenie. W dyskursie medycznym ostatnio coraz częściej podważana jest taka ocena. Uważa się, że ludzie po prostu rodzą się różni. Stawiane są postulaty aby transseksualizm wykreślić z powyższych klasyfikacji – podobnie jak uczyniono z homoseksualizmem. Opinię to podziela w

http://transfuzja.org

Transpłciowość w definicjach

Crossdressing, Feminizm, Gender, Genderqueer, Hermafrodytyzm, Heteronorma, Normalność, Transgenderyzm, Transpłciowość, Transseksualizm, Transwestytyzm – znaczenia tych pojęć wg Trans-Fuzji, Fundacji na rzecz Osób Transpłciowych zostały opisane na stronie <<<www>>> Fundacji.


PP

Źródła:
http://www.therainbowtimesmass.com/transgender-no-longer-classified-a-mental-disorder/

https://www.theguardian.com/society/2018/jul/09/third-class-citizens-trans-actors-see-stereotyping-and-exclusion-in-hollywood

http://transfuzja.org/pl/artykuly/felietony/informacja_o_sytuacji_osob_transplciowych_w_polsce.htm